پازل میمون؛ درخت ملی کشور شیلی! (+تصاویر)

پازل میمون درختی زیبا، عجیب است که قدمت پیشینیان آن به دوره‌ی دایناسورها می‌رسد. این درخت دارای برگ‌های عجیب،تنه‌ای خاص و منحصربفرد و شاخه‌هایی است که به صورت کارپیچ از تنه روییده‌اند. درخت ماده بذرهایی خوش‌طعم و بزرگ تولید می‌کند که در برخی نواحی زمین طرفداران زیادی دارد. وقتی این درخت بالغ می‌شود، شاخه‌های پایینی خود را از دست می‌دهد و تبدیل به درختی بلند و با ابهت می‌شود.

موبنا؛ مریم عباسی – درخت پازل میمون یک درخت همیشه سبز و بومی کشورهای آرژانتین و شیلی است و درخت ملی کشور شیلی به شمار می‌رود. دلیل نامگذاری این درخت به نام پازل میمون این است که میمون‌ها نمی‌توانند از آن بالا بروند. این درخت گرچه جزو خانواده کاج‌ها محسوب نمی‌شود، اما با نام “کاج شیلی” نیز شناخته می‌شود.

درخت پازل میمون بالغ گاهی تا 46 متر ارتفاع دارد و براساس برخی منابع، قطر تنه‌ی آن به 2 متر می‌رسد. این درختان گاهی تا هزاران سال عمر می‌کنند.

برگ‌های این درخت ضخیم و سفت با نوک تیز است. برگ‌ها ردیف به ردیف کنار هم می‌رویند و تمام شاخه را می‌پوشانند. هر درخت پازل میمون یا نر است یا ماده. گرده‌افشانی آنها از طریق باد انجام می‌شود و رسیدن میوه‌ها 18 ماه یا بیشتر طول می‌کشد.

میوه‌ی درخت ماده را که دارای بذرهای خوش‌طعم و بزرگ است، می‌شکنند. این بذرها در برخی نقاط آمریکای جنوبی جزو غذاهای اصلی به شمار می‌روند. بذرهای آن اندازه بادام هستند و به صورت خام، جوشانده و یا برشته‌شده مصرف می‌شوند. از این بذرها برای تولید نوشیدنی‌های مخصوص و یا از آرد آن برای تهیه نان نیز استفاده می‌شود.

درخت پازل میمون جزو درختان در معرض خطر انقراض طبقه‌بندی می‌شود.

دنبال کنید @ اینستاگرام