برای نخستین بار چشم‌های ویدیویی وارد جام جهانی فوتبال می‌شود (+عکس)

تردیدی نیست که VAR می‌تواند دقیق‌تر از چشمان داور نظر خود را اعلام کند. این یک اتفاق بزرگ و تاریخی است که فناوری ویدیویی رادر مسابقات جهانی فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موبنا – مدیران فدراسیون جهانی فوتبال موسوم به فیفا اعلام کردند تابستان امسال برای نخستین بار در تاریخ فناوری ویدیویی در «جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه» مورد استفاده قرار می‌گیرد تا داورها با دقت بیشتر بتوانند عبور توپ از خطوط مختلف را مشاهده کنند و نظر نهایی آنها با درستی بیشتر اعمال شود.

فناوری ویدیویی VAR دوره آموزشی خود را در کشورهایی مانند ایتالیا، آلمان و انگلیس پشت سر گذاشت و در تمامی مسابقات باشگاهی این کشورهای صاحب‌نام ثابت کرد که می‌تواند به صورت عملیاتی به کار گرفته شود. با تصمیم نهایی فیفا هم اکنون قرار شده است این فناوری در جام جهانی روسیه مورد استفاده قرار گیرد و «فیلیم لی فلاچ» مدیر بازرگانی فیفا این خبر را تایید کرده است.

او در آخرین مصاحبه خود گفت: «تردیدی نیست که VAR می‌تواند دقیق‌تر از چشمان داور نظر خود را اعلام کند. این یک اتفاق بزرگ و تاریخی است که ما فناوری ویدیویی را در مسابقات جهانی فوتبال مورد استفاده قرار می‌دهیم. زیرا این اتفاق می‌تواند به همه کمک کند».

آقای لی فلانچ همچنین تایید کرد که فیفا پیش از این مذاکرات لازم را با تمامی حامیان مالی انجام داده است تا فناوری مذکور در تمامی تورنومنت‌هایی که از ژوئن ۲۰۱۸ آغاز می‌شوند، مورد استفاده قرار گیرد. او گفت: «ما صحبت‌های گسترده با شرکت‌های بزرگ فناوری که در این زمینه فعالیت می‌کنند را آغاز کردیم و از آنها می‌خواهیم به ما کمک کنند از این فناوری در کنار مسابقات فوتبال به درستی استفاده کنیم».

تصمیم نهایی که فناوری ویدیویی VAR در تمامی بازی‌های مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مورد استفاده قرار گیرد توسط سازمان IFAB صادر شد. این سازمان که قوانین اصلی و جهانی فوتبال را صادر می‌کند در جلسه دوم مارس ۲۰۱۸ نظر نهایی خود را اعلام کرد.

دنبال کنید @ اینستاگرام