برانکو: به کی‌روش گفتم پیشنهاد ایران را قبول کند/شاید صبر هواداران سر بیاید

برانکو ایوانکوویچ اعتقاد دارد مشکلِ نبود ستاره فقط مربوط به فوتبال ایران نمی‌شود بلکه فوتبال جهان با این مشکل روبه‌رو است. البته او می‌گوید ستاره‌ها در فوتبال نقش مهمی در کسب نتایج تیم‌ها دارند.

به گزارش ایسنا، سرمربی کروات تیم فوتبال پرسپولیس روز گذشته – شنبه – به مناسبت روز خبرنگار با حضور در خبرگزاری ایسنا ضمن بازدید از محل این خبرگزاری در گفت‌وگویی درباره شرایط این روزهای تیم فوتبال پرسپولیس و همین طور چالش‌هایی که با آن روبه‌روست، صحبت کرد.

برانکو اعتقاد دارد پرسپولیس با توجه به بازیکنان جوانی که در اختیار دارد، می‌تواند انتظارات هواداران را برآورده کند. البته او تاکید می‌کند ممکن است در طول فصل تیمش با چالش‌های زیادی روبه‌رو باشد. او همه انتظارات هواداران را درک می‌کند اما بر این باور است که پرسپولیس این فصل تفاوت‌های زیادی با تیم سال قبل دارد.

در ادامه، گفت‌وگوی او با خبرنگاران ایسنا را می‌خوانید.

* ابتدا می‌خواهیم از دوران حضورتان در ایران صحبت کنید. شما پس از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان ایران را ترک کردید. چند ماه قبل و پس از ۹ سال به ایران آمدید. به نظر شما جامعه ایران در این ۹ سال چه تغییراتی داشته است؟

در مورد جامعه خیلی نمی‌توانم راحت صحبت کنم چون کارم ورزش است. خیلی در مباحث اجتماعی حضور نداشتم اما در مورد ساختارهای اجتماعی می‌توانم بگویم موارد جدید زیادی در ایران دیدم. اتوبان‌ها و خیابان‌های جدیدی و همین طور استادیوم‌ها و امکانات ورزشی و کمپ‌های ورزشی زیادی نسبت به سال‌های قبل ساخته شده است. البته باید بگویم بازیکنان هم از نظر حرفه‌ای‌ بودن پیشرفت کرده‌اند و به نوعی رفتارهایشان حرفه‌ای شده است. بنابراین این احساس را دارم که در ایران نسبت به سال‌های قبل قانون‌گرایی بیشتر شده است. به طور مثال ایرانیان بهتر از گذشته رانندگی می‌کنند.

*‌ زمانی که شما ایران را ترک می‌کردید فوتبال ایران ستاره‌های زیادی را داشت. اما الان به نوعی از ستاره خالی شده است. نظرتان در این باره چیست؟

با شما موافقم. زمانی که من سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بودم، ستاره‌های زیادی در فوتبال ایران حضور داشتند. در آن زمان به فوتبال به چشم یک بازی نگاه می‌کردند اما الان شغل شده است. بنابراین فوتبال ایران نسبت به قبل حرفه‌ای‌تر شده است. به طور مثال زمانی وقتی بازیکن دیر به تمرین می‌رسید با یک عذرخواهی مسئله حل می‌شد اما از زمانی که من مجددا به ایران آمدم بازیکنی نبوده که با تاخیر به تمرین بیاید. مگر اینکه آن بازیکن از پیش تاخیرش را اعلام کرده باشد. زمانی فوتبال ایران ستاره‌های زیادی داشت که با حضورشان در فوتبال بین‌المللی تجربیات بسیاری را کسب می‌کردند. الان همان ستاره‌های قدیمی تجربیات‌شان را به فوتبالیست‌های جوان انتقال می‌دهند. در واقع همین‌ها هستند که با همکاری مربیان خارجی، سعی می‌کنند فوتبال را مدرن‌تر کنند. البته وقتی در مورد ستاره‌ها صحبت می‌کنیم نبود ستاره فقط مشکل ایران نیست. شما فوتبال ایتالیا را در نظر بگیرید، به غیر از پیرلو و بوفون آن‌ها تقریبا ستاره‌ای ندارند و یا اگر بخواهید درباره فوتبال انگلستان صحبت کنید به استثنای رونی شاید یکی دو ستاره دیگر در فوتبال انگلستان وجود داشته باشد که آن هم از طریق روزنامه‌ها ستاره‌ شده‌اند و ستاره واقعی نیستند. اگر هم بخواهید درباره فوتبال اسپانیا صحبت کنید، ژاوی کنار رفته است و فوتبال انگلستان هم رو به اتمام است. کاسیاس و راموس هم فوتبالشان به اتمام رسیده است و یا در فوتبال آلمان تیم ملی خوبی دارند اما ستاره‌ای ندارند. بنابراین مشکل ستاره مربوط به تمام دنیا می‌شود و فقط مشکل فوتبال ایران نیست.

* به نظر شما ستاره‌ها چقدر در فوتبال مهم هستند؟

ستاره‌ها خیلی مهم هستند. آن‌ها در تیم تفاوت ایجاد می‌کنند و در واقع الگو و نمونه‌ای برای بازیکنان جوان می‌شوند. آن‌ها به جوان‌ها انگیزه می‌دهند تا به سمت ورزش بیایند.

* بعضی از کارشناسان معتقدند حرفه‌ای شدن بازیکنان فوتبال ایران به خاطر حضور مربیان بزرگی چون ایویچ و یا خود شما و یا امثال کی‌روش بوده است. به غیر از مربیان، چه ابزارهای دیگری باعث حرفه‌ای شدن فوتبالیست‌ها می‌شود؟

وقتی مربیان خارجی به فوتبال ایران آمدند وظیفه‌شان این بود که فوتبال ایران را حرفه‌ای کنند و تلاش کنند استاندارد فوتبال در ایران بالا برود. آن‌ها استاندارد سازماندهی را بالا بردند و دانش جدیدی به فوتبال ایران دادند. به طور مثال ۲۰ سال قبل خیلی راحت می‌شد مدارس فوتبال را مشخص کرد. به طور مثال مکتب فوتبال برزیل و یا اروپا در همان زمان‌ها مشخص شد. در آن زمان یوگسلاوی لقب برزیل اروپا را داشت چون تفکر مشابهی با فوتبال برزیل داشت امروز ولی این تفاوت‌ها وجود ندارد. امروز فوتبال مدرن شده است. در بازی، تیمی برنده می‌شود که امتیاز بگیرد. یعنی بازیکنان برزیلی یا لاتین اگر می‌خواهند در اروپا بازی کنند باید تهاجمی یا جنگنده باشند. دیگر این گونه نیست که بازیکنان بخواهند نمایشی بازی کنند. الان باید با قدرت بدنی بالا و محکم به مصاف حریفان خود بروند به طور مثال در جام جهانی اخیر، در تیم برزیل به استثنای نیمار، ستاره دیگری حضور نداشت. آن‌ها بهترین دفاع دنیا را در اختیار داشتند اما ۷ گل از یک تیم و ۴ گل از تیم دیگر دریافت کردند. امروز در فوتبال تفاوت‌ها از بین رفته است. اگر کسی می‌خواهد در بالاترین سطح بازی کند باید تکنیک عالی به همراه قدرت بدنی بالا داشته باشد و بازیکن تاکتیک‌پذیری باشد.

* در چند ماه گذشته با بسیاری از بازیکنان قدیمی خود روبه‌رو شده‌اید. آن‌ها روزگاری شاگرد شما در تیم ملی بودند و اکنون به عنوان مربی، تیم‌هایشان را روبه‌روی شما به میدان می‌فرستند. چه احساسی نسبت به این موضوع و مربیگری شاگردان سابق‌تان دارید؟

غرور واژه بسیار بسیار مناسبی برای توصیف حالت من درباره مربیگری شاگردان سابقم است. بسیار بسیار شاد، راضی و مفتخر هستم که بازیکنانم مربیان بزرگی در فوتبال ایران شده‌اند. برخی از آن‌ها می‌خواستند مربی باشند و همین طور هم شده است. من در بسیاری از آن‌ها این پتانسیل را می‌دیدم و اکنون بسیار خوشحالم که بازیکنانی همچون یحیی گل‌محمدی، علیرضا منصوریان، علی دایی و… مربیان بزرگی در فوتبال ایران شده‌اند. البته منصوریان بیشتر شاگرد چیرو بود اما در مقطع بسیار کوتاهی با او به عنوان مربی کار کرده‌ام و خوشحالم که در نفت موفق عمل می‌کند. یحیی هم فصل گذشته تیم بسیار خوبی را روانه مسابقه‌ها کرده بود. رسول خطیبی هم در تراکتورسازی و اکنون در مشهد مشغول به کار است و در هر دوی آن‌ها توانسته درخشان ظاهر شود. همه آن‌ها بازیکنان خوبی بودند و اکنون با تجربه‌ای که دارند، خود را به مربیان خوبی تبدیل کرده‌اند. تجربه از آن‌ها مربیان بهتری خواهد ساخت. وحید هاشمیان و مهدی مهدوی‌کیا هم بازیکنانی هستند که در آینده می‌توانند مربیان بزرگی برای فوتبال ایران باشند.

* آیا تصور می‌کردید بازیکنان‌تان روزی مربیان بزرگی باشند و اینکه این پتانسیل را در کدام یک از آن‌ها سراغ داشتید؟

بله در بسیاری از شاگردانم می‌دیدم که روزی مربیان بزرگی برای فوتبال ایران باشند. آن‌ها به تجربه نیاز دارند و به سپری شدن سال‌های زیاد تا بتوانند در تیم‌های بزرگ از جمله تیم ملی ایران مربیگری کنند ولی باید بگویم که این پتانسیل در بسیاری از بازیکنان سابقم وجود دارد. علی دایی شاگرد من بود و به مربیگری در تیم ملی رسید. هرچند دوران او در تیم ملی تنها چند ماه بود.

* از زمانی که به پرسپولیس آمدید و با محمدحسین نژاد فلاح به عنوان مدیرعامل وقت قرارداد همکاری امضا کردید، اهدافی را در پرسپولیس قرار بود دنبال کنید. توانستید به آن اهداف دست یابید؟

ما در واقع زمانی که به پرسپولیس آمدیم سه هدف را دنبال می‌کردیم. من در وضعیت خیلی سخت و بدی به پرسپولیس آمدم. وضعیتی که واقعا یک ریسک بزرگ کردم و هدایت پرسپولیس را قبول کردم. حتی این اتفاق می‌توانست باعث شود اعتباری که طی سال‌ها زحمت به دست آورده بودم را از دست بدهم. اما من آمدم و پرسپولیس را از سقوط نجات دادم و در لیگ قهرمانان آسیا از گروه خودمان صعود کردیم. البته آن زمانی که من به پرسپولیس آمده بودم مسابقه‌ی داربی نزدیک بود و همه دوست داشتند که ما در این مسابقه هم به پیروزی برسیم که این اتفاق هم رخ داد. طبیعتا پس از پایان فصل باید سعی می‌کردم تیم قدرتمندی برای لیگ پانزدهم ببندم. ما به همه این اهداف رسیدیم و توانستیم خودمان را برای فصل جدید آماده کنیم. در آن مقطع بحث خصوصی سازی پرسپولیس مطرح بود و تیم از نظر مدیریتی شرایط نامعلومی داشت. همه این‌ها مشکلات واقعی بود که با آن دست و پنجه نرم می‌کردیم. در آن مقطع و پس از پایان فصل شرایط به گونه‌ای بود که باشگاه نمی‌دانست قرار است با چه میزان بودجه‌ای وارد فصل نقل و انتقالات شود. البته نباید فراموش کنید که همین بودجه ارتباط مستقیمی با جذب بازیکنان دارد. ما در آن مقطع مجبور بودیم با این شرایط کنار بیاییم.

* پس فکر می‌کنید با این شرایط در فصل نقل و انتقالات موفق عمل کردید؟

در آن مقطع تعدادی از بازیکنان ما قراردادشان به پایان رسیده بود که باید برای ماندن در تیم با آن‌ها مذاکره می‌شد تا قراردادشان را تمدید می‌کردند. با این حال زمانی که آقای طاهری یک روز قبل از شروع تمرین‌هایمان مدیریت باشگاه را در اختیار گرفتند، با تمام وجود تلاش کردند تا مشکلات حل شود اما تمام مشکلات در طول دوران آماده‌سازی ما ادامه داشت. در حالی که طاهری ۲۴ ساعته برای رفع مشکلات کار می‌کرد، طبیعتا زمانی که نژادفلاح از باشگاه جدا شد، خیلی از مسائل و مشکلات حل نشده باقی مانده بود و حل این مسائل به گردن طاهری بود. ما با مشکلات زیادی روند آماده‌سازی تیم را آغاز کردیم به طوری که روز اول فقط ۶ بازیکن در تمرین‌مان حضور داشتند که دو نفر از آن‌ها بازیکن تستی بودند اما ما تمرین‌هایمان را ادامه دادیم تا جایی که برای اولین بار تیم ما در ترکیه به طور کامل دور هم جمع شد و ما توانستیم تمرین‌هایمان را کامل انجام دهیم. البته فراموش نکنید دو بازیکن در اردوی ترکیه به جمع ما اضافه شد و ایمان صادقی هم تنها ۵ روز قبل از شروع لیگ به تمرین‌های ما آمد. همه این‌ها دلایلی است که بدانید تیم ما هنوز به طورکامل آماده نشده است.

* شما گفتید زمانی که به پرسپولیس آمدم این تیم وضعیت خوبی نداشت. آیا قبول مسئولیت پرسپولیس در آن مقطع ریسک بزرگی برای شما نبود؟ از این موضوع ترسی نداشتید که مبادا اعتبارتان از دست برود؟

من مربی هستم و به عنوان یک مربی دوست دارم ریسک کنم. بدون ریسک نمی‌توان نتیجه گرفت. من هستم که باید تلاش کنم که این مشکل حل شود.

* چه چیزی می‌شود که شما به دنبال چالش‌های جدید باشید؟

چالش برای من یعنی کار کردن. ما نمی‌توانیم بیکار بمانیم. وقتی دو روز استراحت می‌کنید مجددا کار به سراغ شما می‌آید که آن را دنبال کنید. فوتبال برای من یک کار محسوب نمی‌شود بلکه از آن لذت می‌برم. من از کار کردن با فوتبال لذت می‌برم و یک شوق عجیبی نسبت به آن دارم بنابراین هیچ وقت احساس خستگی نمی‌کنم. وقتی در زمین چمن هستم بهترین احساس را دارم. وقتی بازیکنانی مثل بازیکنان ایرانی داریم که خوب تمرین می‌کنند دوست دارید روزانه دو بار تمرین کنید زیرا این موضوع به شما احساس خوبی می‌دهد.

* هواداران پرسپولیس سال‌هاست که تیم‌شان مقام قابل توجهی کسب نکرده است. پس از آمدن شما خیلی از هواداران امیدوار شدند که پرسپولیس هم زیبا بازی کند و هم نتیجه بگیرد. این در حالی است که دو هفته از بازی‌ها گذشته و پرسپولیس فقط یک امتیاز کسب کرده است. آیا با توجه به پتانسیلی که در تیم پرسپولیس می‌بینید می‌توان به این تیم امیدوار بود؟

من کاملا شوق و خواسته هواداران را درک می‌کنم. در واقع آن‌ها به همین خاطر است که هوادار محسوب می‌شوند. من همیشه گفته‌ام مهم‌ترین عامل و انگیزه برای ما هواداران هستند. تمام سعی و تلاش‌مان این است که آن‌ها را خوشحال کنیم اما اگر در فوتبال همه چیز ساده بود، مشکلی وجود نداشت. ما متاسفانه از دو بازی اخیرمان فقط یک امتیاز گرفته‌ایم و بنابراین الان شرایط خوبی نداریم. اگر دو بازی اخیر را به خوبی آنالیز کنیم می‌بینیم که جمعا ۴ گل وارد دروازه ما شده در حالی که یک گل از این ۴ گل از روی تاکتیک و به قول معروف گل واقعی بوده که ما دریافت کرده‌ایم. در دیدار مقابل استقلال خوزستان روی اشتباه بزرگ دروازه‌بان‌مان گل اول را خوردیم. گل دوم را هم از فاصله ۲۰ متری روی خلاقیت مهاجم حریف دریافت کردیم. من بارها تکرار کرده‌ام که لیگ را با آمادگی صددرصد آغاز نکرده‌ایم. البته خیلی از تیم‌ها هم شرایط ما را دارند و با آمادگی کامل لیگ را آغاز نکرده‌اند. هرچند تیم ما با تیم‌های دیگر یک تفاوت بزرگ دارد و آن این است که از تیم ما همه انتظار دارند که بهترین نتیجه را کسب کند. همه می‌خواهند از همان دقیقه اول با تمام وجود به دروازه حریف حمله کرده و گل بزنیم در حالی که این انتظار از تیم‌های دیگر وجود ندارد. تیم‌های دیگر اگر نتیجه بگیرند خوب است اما اگر نتیجه هم نگیرند نگاه‌ها به سمت آن‌ها زوم نشده است.

* یعنی نتایج ضعیف پرسپولیس به خاطر مشکلاتی بوده که پرسپولیس به آن دچار بوده است؟

دقیقا همین طور است. ما برای آغاز لیگ چهار بازیکن‌مان را به خاطر مصدومیت و محرومیت نداشتیم. سوشا مکانی، نورمحمدی، اومانا، طارمی و جیمز بینسون را در اختیار نداشتیم البته مشکلات تیمی ما در حال حل شدن است. ما به دنبال این هستیم که همه مشکلات‌مان را حل کنیم. فراموش نکنید ما تعداد قابل توجهی بازیکن جوان در تیم‌مان داریم که مطمئنا نوسانات زیادی در بازی‌های آن‌ها وجود دارد. وقتی به ساختار تیم‌مان نگاه کنید می‌بینید ۱۵ بازیکن تیم بین ۲۰ تا ۲۳ سال سن دارند. این یعنی اینکه درصد جوانان تیم ما بالاست. فرشاد احمدزاده، نوراللهی، مهدی طارمی، کمندانی، علی علی‌پور، حیدریه و … از بازیکنان جوان ما محسوب می‌شوند.

* درست است که در تیم شما بازیکنان جوان زیادی وجود دارند اما قبول دارید که در تیمی مثل پرسپولیس زمان زیادی برای نتیجه‌گیری نداریم و اگر در هفته‌های بعد نتیجه نگیرید تیم‌تان تحت فشار قرار می‌گیرد؟

بله این موضوع واقعا خطری برای ماست و من می‌دانم در یک لحظه امکان دارد همه چیز خراب شود و حمایتی که در حال حاضر از من وجود دارد در مسیر مخالف من قرار بگیرد. در دوره قبلی که من به ایران آمده بودم و سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بودم محمد دادگان به عنوان رییس فدراسیون فوتبال از من کامل حمایت می‌کرد. این در حالی بود که آن زمان نسبت به من اعتمادی وجود نداشت. ما به صفایی فراهانی توضیح دادیم که قرار است تیم را چگونه آماده کنیم. حتی صفایی فراهانی آن زمان استعفا داد اما دادگان که خودش فوتبالی بود و می‌دانست پروسه کار به چه معناست از من حمایت کرد. او به راحتی می‌توانست ارزیابی کند که یک مربی خوب کار می‌کند یا نه. سرنوشت ما همیشه به یک سانتیمتر بستگی داشت. به طور مثال در همین بازی تیم ما مقابل پدیده مشهد اگر توپ میلاد کمندانی با یک سانتیمتر پایین‌تر به سمت دروازه حرکت می‌کرد مطمئنا آن توپ به گل تبدیل شده بود و نتیجه مسابقه طور دیگری رقم می‌خورد. این‌ها همه واقعیت است که من می‌گویم. من کاملا می‌دانم و می‌فهمم که طاهری تحت فشار است. اما اگر هدف را درست نگاه کنیم و دید درستی داشته باشیم، آن موقع می‌شود تمام فشارها را خنثی کرد.

* به نظر می‌رسد قرعه خوبی هم برایتان رقم نخورده است. با این شرایط چه کار می‌کنید؟

ما هفته گذشته در بازی قبلی و در اهواز به مصاف استقلال اهواز رفتیم و این هفته هم باید به اصفهان رفته و به مصاف سپاهان برویم. در ادامه باید مقابل ذوب آهن بازی کنیم. سپس برای دومین در این گرمای شدید باید به اهواز برویم تا در مقابل فولاد قرار بگیریم. حریفان ما در هفته‌های ابتدایی تیم‌هایی هستند که فصل گذشته یا لیگ برده‌اند یا در جام حذفی به مقام قهرمانی رسیده‌اند و یا توانسته‌اند سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را بگیرند. بنابراین وضعیت‌مان واقعا سخت است.

* فصل گذشته یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تیم پرسپولیس اشتباهات فردی بازیکنان بود. این تیم از این نقطه ضعف بارها و بارها لطمه خورد و امتیازات را واگذار کرد. در حال حاضر هم این مشکل گریبانگیر تیم پرسپولیس شده و در دو بازی اخیر اشتباهات فردی باعث نتیجه نگرفتن تیم شده است. برای حل این مشکل چه راهکاری را مد نظر دارید؟

این اشتباهات همیشه در فوتبال وجود دارد هیچ کس هم عمدا اشتباه نمی‌کند. خیلی سخت است که بر اثر اشتباهات فردی دروازه تیم‌تان باز شود و بخواهید آن نتیجه را جبران کنید. در حال حاضر هیچ چیز مثل کار و تمرین نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند. بر همین اساس ما مدام تمرین می‌کنیم و روی این مشکلات کار می‌کنیم تا اشتباهات بازیکنان به حداقل برسد.

* چرا این اشتباهات فردی فقط در تیم پرسپولیس رخ می‌دهد به طوری که در تیم‌های دیگر کمتر شاهد این گونه اشتباهات هستیم.

به خاطر اینکه پرسپولیس تیم بزرگی است و خیلی‌ها به این تیم توجه می‌کنند. به همین خاطر بازیکنان با استرس بیشتری در پرسپولیس بازی می‌کنند و حس متفاوتی دارند. آن‌ها مسئولیت را روی دوش خود احساس می‌کنند و همین فشارها بعضی اوقات باعث می شود بازیکنان دچار اشتباه شود. به طور مثال بازیکنی بوده که در یک باشگاه خیلی خوب کار کرده اما وقتی به پرسپولیس آمده آن عملکرد سابق را به هیچ عنوان نداشته است.

* زمانی که تیم در فصل نقل و انتقالات بازیکن جذب می‌کرد شما چقدر روی بازیکنانی که جذب شدند شناخت داشتید؟

من از تیمم راضی هستم و باز هم تکرار می‌کنم تیم من نیاز به زمان دارد تا به آمادگی کامل برسد. اگر این تیم به آمادگی کامل برسد آن زمان می‌تواند قابلیت‌های خود را به خوبی نشان دهد. در یک تیم همیشه یک یا دو بازیکن حکم لیدر را دارند اما در تیم ما این گونه نیست. من مطمئنم این پرسپولیس آینده دارد و با گذشت زمان نتایج بهتری خواهد گرفت.

* در حال حاضر وظیفه رهبری تیم‌تان در زمین بر عهده چه بازیکنی است؟

سوشا مکانی درون دروازه رهبر خوبی برای خط دفاعی تیم ماست. هادی نوروزی و محسن بنگر از بازیکنانی هستند که می‌توانند رهبری تیم را درون زمین بر عهده بگیرند. بازیکنان دیگر همچون امید عالیشاه و مهدی طارمی می‌توانند این وظیفه را بر عهده داشته باشند.

* در فصل نقل و انتقالات بازیکنانی که محبوب هواداران بودند،‌ جذب نشدند و شما آن‌ها را نخواستید اما هواداران به خاطر اینکه به شما اعتماد داشتند، تصمیمات شما را پذیرفتند. الان انتظارات از شما خیلی زیاد است. شما اشاره کردید در سه هفته آینده با سه تیم خوب لیگ باید بازی کنید. اگر نتایج خوبی نگیرید ممکن است صبر هواداران به پایان برسد و حضور شما در پرسپولیس خیلی کوتاه باشد.

بله کاملا حق با شماست. ما الان یک بازی خیلی حساس پیش رو داریم. برای من تعجب‌آور بود که گفتید هواداران بازیکنانی را می‌خواستند که ما جذب نکردیم. من همیشه در مصاحبه‌هایم گفته‌ام درباره بازیکن خاصی صحبت نمی‌کنم. این‌هایی که الان در تیم حضور دارند بازیکنان پرسپولیس هستند. این‌ بازیکنان نه بازیکن مدیرعاملند، نه بازیکنان من هستند بلکه بازیکنان پرسپولیس محسوب می‌شوند. طبیعتا همان طور که گفتم زمان نیاز داریم تا تیم را آماده کنیم. از آن طرف هم با نظر شما موافق هستم که اگر نتیجه نگیریم، صبر هواداران به سر می‌آید. من نمی‌خواهم مثال‌هایی بزنم که به شما بگویم در دنیا مربیانی هستند که نتیجه نمی‌گرفتند اما از آن‌ها حمایت می‌شد. باید تیم‌ها را ارزیابی کنیم تا ببینیم مربیان خوب کار می‌کنند. بعد از آن درباره عملکرد‌شان نظر بدهیم.

* درباره حضور سید جلال حسینی گفته می‌شود شما با کرانچار مشورت کرده‌اید و بر اساس مشورتی که با او داشتید، اجازه ندادید سید جلال به پرسپولیس بیاید. آیا این موضوع صحت دارد؟

خیر به هیچ عنوان این موضوع درست نیست. من هیچ صحبتی درباره سید جلال حسینی با کرانچار نداشتم. باز هم تاکید می‌کنم دوست ندارم درباره بازیکنی به صورت مشخص صحبت کنم. تمام بازیکنان با تعاملی که میان و باشگاه وجود داشت جذب شده‌اند. شاید برخی از بازیکنان را می‌خواستیم اما نشد که به پرسپولیس بیایند. من دوست دارم رونالدو را به تیمم بیاورم اما امکانش نیست. برخی بازیکنان با باشگاه‌های خودشان قرارداد داشتند. برخی بازیکنان نیز پیشنهادات بهتری از باشگاه‌های دیگر داشتند. همه مسائل جذب بازیکن به ما بستگی ندارد. یک سری از مسائل را نمی‌شود حل کرد.

* اگر اتفاق غیر مترقبه‌ای رخ ندهد هواداران پرسپولیس چند هفته باید منتظر باشند تا پرسپولیس واقعی را ببینند.

ما سعی می‌کنیم بازیکنان را آماده کنیم. طبیعتا ۱۱ نفر بازی را شروع می‌کنند اما بازیکنانی که روی نیمکت می‌نشینند همه مهم هستند. آن‌ها هم باید کاملا آماده بازی باشند. به طور مثال کفشگری در دیدار مقابل پدیده مصدوم شد. باید برای او جایگزینی داشته باشیم اما متاسفانه فعلا کسی را نداریم. نوراللهی در پست او بازی می‌کند که او هم مصدوم است. ان‌شاءالله طی روزهایی که به خاطر اردوی تیم ملی لیگ تعطیل است، سعی می‌کنیم تیم‌مان را آماده‌تر کنیم تا پس از آن با آمادگی کامل در لیگ شرکت کنیم. البته ما مشکل دیگری هم داریم و آن این است که بازیکنان را برای حضور در مسابقه آماده می‌کنیم اما تیم ملی این بازیکنان را از شما می‌گیرد. به طور مثال ما میلاد کمندانی را برای حضور در مسابقه آماده می‌کنیم اما او باید به تیم ملی امید برود.

* هواداران پرسپولیس خیلی دوست دارند همیشه در داربی‌ها پیروز باشند. با توجه به اینکه در فصل جدید پرویز مظلومی که سابقه خوبی در داربی‌ها دارد روی نیمکت استقلال نشسته، آیا شما امیدی به کسب پیروزی در داربی دارید؟

طبیعتا ما استقلال را می‌بریم چون فصل قبل دو بار آن‌ها را شکست دادیم. ما هر سال بهتر و بهتر می‌شویم چرا امسال استقلال را نبریم؟

* پس از پایان فصل زمانی که به کشورتان بازگشتید شایعات زیادی درباره اینکه دیگر به ایران برنمی‌گردید وجود داشت. آیا واقعا قصد داشتید به ایران برنگردید؟

همه چیز بستگی به وضعیت باشگاه داشت. وقتی توافقاتی انجام می‌شود، باید به آن عمل کرد. وظایفی هست که من در قبال باشگاه پرسپولیس به عهده گرفته‌ام. وظایفی هم هست که باشگاه در قبال من عهده‌دار شده است. بدون احترام به وظایف متقابل نمی‌توان انتظار داشت که کار انجام شود به همین خاطر است که قرارداد فی‌مابین امضا می‌شود. در این چارچوب همه باید به وظایف خود عمل کنند.

* آیا تا به حال باشگاه پرسپولیس به وظایفش در قبال شما عمل کرده است؟

فقط به بخشی از وظایفش عمل کرده است. مشکل اینجاست که آن قراری که داشتیم تاکنون به آن عمل نشده است. یعنی تا به حال باشگاه به بخشی از قراردادش عمل کرده و بخشی از تعهداتش باقی مانده است. همان طور که در صحبت‌هایم گفتم طاهری یک روز قبل از آغاز تمرین‌هایمان مدیریت پرسپولیس را به عهده گرفت. او نیازمند زمان است تا بتواند مشکلات را برطرف کند.

* شما ۵ سال سرمربی در فوتبال ملی ایران کار کردید و تجربیات زیادی در این باره دارید. حال که هدایت تیم ملی فوتبال ایران بر عهده کارلوس کی‌روش است و او نیز قراردادش را با ایران تا جام جهانی ۲۰۱۸ تمدید کرده، شرایط حال حاضر فوتبال ملی ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

قبل از هر چیز باید بگویم وقتی کی‌روش پیشنهاد سرمربی‌گری تیم ایران را دریافت کرد با من برای پذیرفتن این پیشنهاد صحبت کرد. من به او گفتم که پیشنهاد تیم ملی ایران را قبول کند زیرا به او گفتم ایران بازیکنان باکیفیتی در خارج از کشور دارد و دوست دارند کار و تلاش کنند. همچنین او را از شرایط زندگی در ایران آگاه کردم و گفتم شرایط زندگی در ایران واقعا عالی است. ایران شرایط کافی برای موفقیت را دارد. فوتبال ایران قصد داشت به جام جهانی صعود کند که کی‌روش ایران را به این هدف رساند. درست است که در جام جهانی آن طور که باید نتیجه نگرفت ا ما مهم‌ترین نتیجه این بود که ایران به جام جهانی صعود کرد. این یک موفقیت بزرگ برای هر تیمی محسوب می‌شود.

* عملکرد ایران را در جام جهانی چطور دیدید؟

ایران در بازی مقابل نیجریه و همین طور مقابل قهرمان جهان یعنی آرژانتین خیلی خوب بازی کرد. فقط در بازی سوم یعنی مقابل بوسنی بازیکنان، شجاعت لازم را نداشتند. این را در نظر بگیرید همین که کی‌روش فوتبال ایران را به جام جهانی برد حدود ۱۰ میلیون دلار پول برای فوتبال ایران آورد. حال که قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران تمدید کرده به این معنی است که مسئولان فوتبال ایران از عملکردش راضی هستند. مطمئنا همیشه انتقاد و همین طور تمجید خواهد بود و افرادی هستند که ایده‌های خاص خودشان را مطرح می‌کنند. به نظر من کی‌روش نیتش برای فوتبال ایران خیر است و می‌خواهد اثرات مثبتی در فوتبال ایران داشته باشد.

* اگر شرایط به گونه‌ای شود که کی‌روش از فوتبال ایران برود و مسئولان فدراسیون فوتبال پیشنهاد سرمربی‌گری را به شما بدهند، آیا این پیشنهاد را قبول می‌کنید؟

من اصلا در این مورد فکر نکردم. باید بگویم پیشنهاد تیم ملی کرواسی را داشتم اما قبول نکردم زیرا می‌خواستم در یک باشگاه کار کنم. چون مربیگری در یک باشگاه به این معنی است که شما روزانه کار دارید و می‌توانید فعالیت کنید. آمدن من به ایران هم به این معنی نبود که می‌خواستم سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شوم. کی‌روش با فوتبال ایران قراردادش را تمدید کرده و سرمربی تیم ملی فوتبال ایران است.

گفت‌وگو از خبرنگاران ایسنا، مهدی روزخوش و محمدعلی ایزد

دنبال کنید @ اینستاگرام