جانواریو تنها برزیلی موثر تاریخ استقلال

ریوالدو یازدهمین برزیلی آبی‌پوش

برای اولین بار در سال 82 بود که پای بازیکنان برزیلی به استقلال باز شد و تا امروز با زمزمه‌های حضور باربوسا، یازده مرد برزیلی قدم به این باشگاه گذاشته‌اند.

به گزارش ورزش سه ، در سیاهه برزیلی های شاغل در استقلال به 11 اسم می رسیم ؛ مردانی که بیشترشان با گل‌های نزده و بازی‌های نکرده و گاه قراردادهای فسخ شده، با این تیم خداحافظی کرده‌اند؛ مجموع بازی‌هایشان به 148 می‌رسد و تنها 12 گل زده‌اند که همین آمار را هم مدیون تک ستاره‌ی این تیم هستند، فابیو جانواریو با 7 گل زده .

اولین‌ها فابریتسیو و رافائل گومز بودند، دو خرید بی‌نتیجه‌ی امیر قلعه نوعی در فصل 82_83 ؛ رافائل گومزی که خیلی زود بازی رسانه‌ای را یاد گرفته بود و ادعا می‌کرد از کودکی استقلالی بوده‌است، اما در زمین بازی‌های او به بیشتر از عدد 2 نرسید و در نیم فصل ساکش را بست و راهی لیگ دسته دو شد؛ اما فابریتسیو تا آخر فصل دوام آورد. او تنها با یک گل زده با اسم مهاجم استقلال را ترک کرد.
رودریگز داسیلوا را سال 85 صمد مرفاوی برای خط حمله‌اش در نظر گرفت. مهاجمی که توانست دو گل بیشتر از هم‌وطنش، فابریتسیوی سال 83 بزند و در مجموع با سه گل و یازده بازی از استقلال رفت
قصه‌ی فابیو جانواریو شاید تنها داستان شنیدنی مردان برزیلی استقلال باشد؛ بازیکنی که در تکنیک و اخلاق به یک اندازه می‌درخشید. مهندس جانواریو برزیل و پرتقال را پیموده و با فولادخوزستان درسته ‌ای پایین‌تر بازی می‌کرد تا این‌که در یک بازی رو در رو با استقلال توانایی‌هایش را چنان نمایش داد که برای فصل بعد پیراهن آبلی بر تنش نشست.

هافبک بازی‌ساز باشگاه استقلال بدون شک یکی از ارزشمندترین بازیکنان خارجی لیگ برتر بود که بدشانسی و مصدومیت شدید کارش را در زمین پایان داد و سریال خریدهای برزیلی استقلال دوباره روی موج کوتاه ناکامی افتاد.

فصل 89-90 فصل انتخاب 3 بازیکن ِ پرویز مظلومی؛ فیلیپ دسوزا، اندرسون ریکاردو سانتوز و آندره لویز.
در میان این 3 نفر ماجرای اندرسون بیشتر از بقیه سوژه‌ی رسانه‌ها شد. مهاجمی که اضافه وزن بیست کیلویی او چنان حیرت‌آور بود که تا پیش از شروع فصل مسئولین باشگاه تمایلی به رونمایی از او نداشتند ؛ اما با آغاز بازی‌ها ، قرارداد دوساله‌ی او سرانجام به تنها 6 بازی ختم شد. از طرف دیگر فیلیپ دسوزا هم آرام، غقب عقب رفت تا روی نیمکت بنشیند. آندره لویز هم که با بوق و کرنا و تبلیغات وسیع آمد تا برای دو سال جایگزینی بهتر از خسرو حیدری باشد ، بازی‌های متوسطش همان سال اول به قراردادش پایان داد.
اما رودریگو توزی دورگه‌ی ایتالیایی_برزیلی، بیشتر از همه‌ی هم‌وطنانش برای استقلال مشکل‌ساز شد، آن‌چنان که با گذشت 3 فصل از حضورش هنوز باشگاه استقلال با بدهی او و اخطار فیفا درگیر است؛ هافبکی که تعداد بازی‌هایش برای این تیم، کمتر از تعداد انگشتان دستش بود؛ با این حال او یک بازی و یک گل از تونی کاروالیو که به عنوان مهاجم آمد جلوتر بود، مهاجمی که بدون گل استقلال را ترک کرد.
نام یک دروازه‌بان برای تکمیل تیم برزیلی‌ها لازم بود؛ رافائل داسیلوا که آمد تا جانشین خلف رحمتی باشد اما تبلیغی که روی او شد نقطه‌ی عکس توانایی‌های او به عنوان گلر بود. کسی که به نظر می‌رسید چندان چیزی از دروازه‌بانی نمی‌داند.

و حالا انگار تیم برزیلی‌ها یار یازدهم خود را پیدا کرده است؛ کسی که در قهرمانی ، تیم‌های سانتوس برزیل و لیختن اشتاین سوئیس را همراهی کرده‌است و چند قهرمانی هم در لیگ‌های ایالتی دارد، از طرفی هم، از آخرین بازی او 8 ماه می‌گذرد و باید دید نتیجه‌ی تست‌های پزشکی او چه سرانجامی برای یازدهمین برزیلی استقلال رقم خواهد زد.

دنبال کنید @ اینستاگرام